Radost z pohybu

Kolik článků o pohybu a cvičení jste už přečetli? Kolik "dobrých" rad, jak se hýbat, jste už dostali? A ono to pořád nejde! Buď se mi nechce se pohnout a hledám výmluvy, nebo si nevěřím. Něco s vámi rezonuje? Ano? Tak se na na pohyb pojďme podívat trochu jinak.

Důvodů, proč se vyhnout pohybu, má každý z nás v zásobě celou řadu. Bojíme se, protože:

  • mě stále okřikovali, ať přestanu lítat, skákat, točit se - vždyť něco rozbiju,
  • mi kdysi kdosi řekl, že se neumím hýbat, tančit, tak ať toho raději nechám,
  • u toho vypadám trapně,
  • s takovou figurou nemohu před ostatní do tělocvičny - a bože, mají tam zrcadla!
  • jsem už stará(ý), tak nemá smysl začínat s pohybem, co když tam budu nejstarší?

Něco s vámi rezonuje? Ano? Tak se na na pohyb pojďme podívat trochu jinak.

Všimli jste si, jak malé děti neustále vytvářejí pohyb, běhají, skáčou, točí se a přitom září? Neunavuje je to, smějí se u toho a pořád a pořád se hýbou. Primárním smyslem pohybu totiž není dělat ho "správně, rychle, vysoko, daleko", s radostí, svobodou a proudící energií.

Měřítkem je chuť a předsevzetí

Zkuste si vzpomenout, kdy naposledy a při jaké příležitosti jste takovou čistou radost a energii z obyčejného pohybu cítili. Zkuste se zaměřit na to, jak ve vás při sebemenším pohybu začíná proudit vnitřní síla, a na ni se soustřeďte. Vaším jediným měřítkem bude pouze vaše předsevzetí, chuť a cítění. Pokud třeba natáhnete paži jen "sem", je to zcela v pořádku. Nemusíte běhat s větrem o závod, udýchat celý tanec nebo vyskočit příliš vysoko. To vůbec nevadí.

Stačí se třeba jen chvíli protáhnout - příležitost je stále. Třeba teď hned! Vnímejte energii, která proniká do vašeho těla. Vnímejte radost, kterou každý pohyb našemu tělu přináší. Věřte si. Myslete na tu radost a sílu, nikoliv na to, jestli jste vyskočili dost vysoko, natáhli paži dostatečně daleko, běželi dost rychle a dlouho nebo byli ladní v taneční kreaci. Nepřekračujte své hradice, ať už jsou kdekoliv, zvláště hranici bolesti.

A hlavně: Nikdy se neporovnávejte s ostatními, ať už je to kamarád(ka), učitel tělocviku, trenér či pohybový lektor.

Energii rozproudí sebedůvěra

Vy jste jedineční tak, jak pohyb cítíte vy. Pokud vás pak tato radost z pohybu přivede k jakémukoliv sportu, tanci, štípání dříví nebo třeba zahradničení, to už je vedlejší. Energii a radost z pohybu nerozproudí vnější forma - metoda, ale vaše cítění a vaše sebedůvěra. Všichni jsme se narodili s radostí z pohybu a tato radost z žití nebo její znovuobjevení je skvělý základ pro to, abychom si zachovali zdraví vlastními silami.

Protože: Co se nehýbe, to zakrní.


Apply Icon

Ukázková lekce

Nejste si jistí, kterou lekci vybrat, nebo si chcete cvičení u nás nejprve vyzkoušet? Žádný problém! Pomůžeme Vám vybrat vhodné zaměření i termín ukázkové lekce.

Objednat se Kontakt